مسعود رشید

مسعود رشید – سیدحسن نصرالله پاسخ ترامپ را داد

۲۴ مرداد ۱۳۹۶

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۲

سیدحسن نصرالله پاسخ ترامپ را داد

 

به گزارش مسعود رشید، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم مرکزی حزب الله در سالروز پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در جنگ ۳۳ روزه گفت: ادعاهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص حزب الله ابزاری برای اعمال فشار بر دولت لبنان، همپیمانان و گروههای طرفدار آن به منظور رفع نگرانی اسرائیل از قدرت مقاومت است.


بسیاری از مخاطبان در وهله اول و پس از شنیدن این سخنان شاید پرسش هایی در اذهانشان ایجاد شد که برای پاسخ به آن ضرورت دارد این بخش از سخنان دبیر کل حزب الله لبنان بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

این سخنان از سوی سید حسن نصرالله خطاب به ترامپ در حالی از سوی وی عنوان شد که باید برای درک بهتر مفهوم آن اندکی به عقب برگردیم و اخبار چند هفته اخیر را به دقت مرور کنیم.

ماجرا از آن جا آغاز شد که، سعد الحریری نخست وزیر لبنان اوایل ماه جاری / هفتم مرداد/ به آمریکا سفر کرد. البته دیدارهای رسمی وی با مقام های آمریکایی از دو روز بعد آغاز شد.

«جبران باسیل» وزیر امور خارجه، «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی، «نادر الحریری» رئیس دفتر نخست وزیر و چند تن از مشاوران، الحریری را در این سفر همراهی کردند.

هیات لبنانی پیش از این سفر اعلام کرده بود که در این سفر تلاش خواهد کرد مقام های آمریکایی را متقاعد کند تا مکانیسم تحریم های جدید وضع شده در کنگره را طوری تنظیم کنند که آسیب جدی به اقتصاد لبنان وارد نکند.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۵ تحریم هایی را علیه حزب الله که از نظر آن کشور جزو گروه های تروریستی است، تصویب کرد.

نمایندگان کنگره قصد داشتند افراد و گروه های همپیمان حزب الله را نیز در لیست تحریم های خود قرار دهند.

بسیاری در لبنان معتقدند به دلیل در هم تنیدگی روابط سیاسی و اقتصادی در لبنان دور جدید تحریم ها علیه حزب الله به کل اقتصاد لبنان آسیب وارد می کند.