مسعود رشید

مسعود رشید – تحریم‌های آمریکا، اشتباه تاکتیکی بزرگ واشنگتن در قبال ایران

۲۷ مرداد ۱۳۹۶

 

کارشناس نظامی روس مطرح کرد

یک کارشناس نظامی طی گزارشی با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در ایران در پی تحریم های ضدایرانی آمریکا، اقدامات محدودکننده واشنگتن علیه تهران را خطای تاکتیکی بزرگ این کشور ارزیابی کرد.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: به اعتقاد یک کارشناس نظامی روس، ایران خواهد توانست به مدد و لطف تحریم‌های آمریکا مجتمع نظامی-صنعتی خود را توسعه دهد و موشکی پیچیده بسازد و این چیزیست که گمانه‌زنی‌ها را درباره ارتکاب واشنگتن به خطا و اشتباه تاکتیکی بزرگ تشدید می‌کند.

به اعتقاد «ویکتور موراخووسکی» از کارشناسان نظامی روسیه، افزایش بودجه برنامه موشکی ایران به میزان ۰٫۵ میلیارد دلار این امکان را برای این کشور فراهم خواهد آورد که موشکی میان‌برد را تولید و آزمایش کند.

 

 

پارلمان ایران در پاسخ به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا لایحه‌ای در خصوص تخصیص ۵۲۰ میلیون دلار برای توسعه برنامه موشکی ملی این کشور را به تصویب رساند.

بنابه اعتقاد این کارشناس نظامی، این امر امکان ظهور و گسترش قدرت‌های صنعتی جدید و تسریع در توسعه موشک میان‌برد (با برد ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر) انجام آزمایش‌های موشکی و راه‌اندازی تولید انبوه را فراهم خواهد آورد.

علاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که تدابیر محدودکننده اعمال شده از سوی آمریکا موجب تقویت قدرت موشکی ایران شده است اما آنچه پرسش‌برانگیز است این است که آیا ایرانیان به زودی خواهند توانست  آمریکایی‌ها را از منطقه بیرون رانند یا خیر؟

 

 

تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحریم‌های اقتصادی، تجاری، علمی و نظامی علیه ایران که از سوی دولت واشنگتن یا تحت فشار آن و از طریق شورای امنیت سازمان ملل بر جامعه بین‌المللی اعمال شده را دربر می‌گیرد.

در حال حاضر تحریم‌ها ممنوعیت معامله با ایران و ممنوعیت فروش هواپیما و قطعات یدکی به خطوط هوایی ایرانی را در بر می‌گیرد.

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در سیزدهم آبان ۱۳۵۸، ایران به طور رسمی با تحریم‌های تجاری و اقتصادی آمریکا و متحدان اروپایی آن مواجه شد اما پس از اجرا شدن برجام در ۲۷ دی ۱۳۹۴ تعدادی از تحریم‌های ضدایرانی آمریکا از جمله فروش هواپیما به کشورمان برداشته ‌شدند.

عمده تحریم‌ها علیه ایران پس از وقوع انقلاب ۵۷، بعد از اشغال سفارت آمریکا در تهران شکل گرفت و در پی چالش بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدت بیشتری یافت. برنامه اتمی ایران از سال ۸۵ و به دنبال ارجاع پرونده این کشور از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت، با تحریم‌های مختلفی مواجه شده است.

تحریم‌های ایران را از نظر تحریم‌کنندگان می‌توان به ۴ دسته کلی تقسیم‌بندی کرد: تحریم‌های چندجانبه مانند تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های تک‌جانبه از سوی کشورهای مختلف همچون آمریکا و تحریم‌های کنگره آمریکا.

م