مسعود رشید

مسعود رشید – نزدیکی تهران و آنکارا، پیامی واضح برای آمریکا و روسیه

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

 

روزنامه روس بررسی کرد:

ایران و ترکیه بعنوان دو قدرت غیرعرب در خاورمیانه، دارای منافع یکسان و در مقابل تهدیدات مشترکی قرار داشته و انتظار دارند تا آمریکا و روسیه به منافع آنها در منطقه توجه داشته باشند.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: “حسن روحانی” رئیس جمهوری ایران بعد از بازگشت از نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در آستانه به تهران، که در حاشیه آن با “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه نیز دیدار و در خصوص مسائل مهم منطقه گفتگو کرد، اعلام نمود که روابط تهران و آنکارا وارد مرحله تازه‌ای شده است. به گفته روحانی، در مسائل مربوط به همکاری‌های نظامی و امنیتی، زمینه های تازه ای برای دو کشور باز شده است.
در دیدار روسای جمهوری ایران و ترکیه در آستانه، سفر برنامه ریزی شده اردوغان به تهران در آینده نزدیک نیز مورد بررسی طرفین قرار گرفت. در محافل کارشناسی اتحاد بین ایران و ترکیه را ارسال علامتی هم برای آمریکایی‌ها و هم روسیه ارزیابی می کنند.
همچنین بسیار جالب توجه است که مقامات آنکارا به ادعای وزارت دادگستری آمریکا در خصوص اتهام وارده در مورد عملیات مالی به ارزش میلیونها دلار به نفع ایران پاسخ دادند. اردوغان در سخنرانی چند روز قبل خود در استانبول تاکید کرد که اقدام وزارت دادگستری آمریکا در متهم کردن وزیر اقتصاد ترکیه، صرفا انگیزه سیاسی داشته و آنکارا هرگز اقدامات تحریم کننده‌ای علیه تهران اعمال نخواهد کرد.

نزدیکی روابط ترکیه و ایران پاسخگوی منافع هر دو کشور است

کارشناسان در «گرمتر شدن روابط آنکارا و تهران» دو جهت گیری را مورد توجه قرار داده اند. “کریل سیمونوف” رئیس مرکز تحقیقات اسلامی موسسه توسعه نوآورانه روسیه معتقد است: «نخستین بعد تحقق نزدیکی روابط در خصوص برخی مسائل است که تهدیدی مشترک برای هر دو کشور محسوب شده و ترکیه و ایران واقعا منافع مشترکی در رابطه با آنها دارند. دومین بعد این گرمی روابط هم اهداف نمادین دو طرف است که باید به رقبا یا شرکای دو کشور در منطقه نشان داده شود که اگر آنها به منافع تهران و آنکارا در منطقه خاورمیانه توجه نداشته باشند، ایران و ترکیه می توانند بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک شده و در کنار هم به تامین منافع ملی خویش بپردازند.»

این تحلیلگر توضیح داد: «نزدیکی دو کشور در برابر تهدیدات مشترک در رابطه با مشارکت واقعی آنها در مسئله کردها کاملا مشخص است. در رابطه با نزدیکی نمادین ترکیه و ایران هم باید بگویم که این مسئله ارسال علامتی برای آمریکا و روسیه است که اخیرا بدون موافقت تهران و آنکارا، منطقه کاهش تنش جدیدی در سوریه بوجود آورده اند. مثال دیگر این نزدیکی دو کشور همسایه هم در مسئله بحران پیرامون قطر خود را نشان داده است که هم مقامات تهران و هم آنکارا از مواضع قطر در این مناقشه حمایت کرده اند تا پاسخ مناسبی به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس بدهند.»

سیمونوف یادآور شد که مسئله شیعه و سنی بودن دو کشور ایران و ترکیه هم تاثیری بر نزدیکی آنها ندارد و این مسئله تاکنون مشکلی در روابط دو طرف بوجود نیاورده است.

جدایی طلبی کردها در سوریه و عراق، بزرگترین چالش مشترک دو کشور

“طغرل اسمعیل” کارشاس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه اقتصاد و فناوری آنکارا نیز به این روزنامه گفته است: «بدون تردید هم ترکیه و هم جمهوری اسلامی سعی دارند تا موضع رهبری در منطقه مهم خاورمیانه را بدست آوردند. ولی اتفاقات رخ داده در منطقه مقامات دو کشور را مجبور به تجدیدنظر در روابط دوجانبه و اتخاذ مواضع مشترک برای مقابله با تهدیداتی نموده که منافع هر دو طرف را در معرض خطر قرار داده است. و یکی از این مسائل، موضوع ایجاد کشور مستقل کردستان و حمایت آشکار آمریکا از شبه نظامیان کرد در منطقه است که تمامیت ارضی هر دو کشور را تهدید می کند.»

این کارشناس هم با این نظریه موافقت کرد که «اتحاد تهران و آنکارا ارسال علامت برای آمریکا و نشان دادن مخالفت دو طرف با سیاستهای واشنگتن در منطقه است. ضمن اینکه روسیه هم در این خصوص نقش زیادی بازی کرده است. در واقع نزدیکی روابط بین ترکیه و روسیه بود که امکان یافتن زبان مشترک بین ترکیه و ایران را بوجود آورده است.»

مسائل اقتصادی و عقیدتی، عامل دیگیری برای نزدیکی ایران و ترکیه

برخی کارشناسان هم معتقدند که نزدیکی روابط تهران و آنکار، صرفا جنبه موقت دارد. “ولادیمیر ساژین” کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه به «نیزاویسیمایا گازیتا» گفته است: «به عقیده من، وضعیت اتحاد ترکیه و ایران در بسیاری از موارد مربوط به مشکل کردها در منطقه می شود. هیچیک از دو کشور مایل نیستند تا جدایی طلبان کرد چه در سوریه و چه در عراق، قدرت بگیرند. این مسئله مهمترین عامل اتحاد آنکارا و تهران است. در عین حال ترکیه و ایران دو قدرت غیرعرب در منطقه خاورمیانه محسوب می شوند و در این راستا، آنها نوعی وحدت ایدئولوژیکی دارند. در مجموع من چندان به اتحاد سیاسی دو کشور اعتقاد ندارم، البته روابط تهران و آنکارا همواره پیچیده بوده، ولی بالا بودن سطح روابط اقتصادی آنها را به یکدیگر پیوند داده است.»

ساژین افزود: «در این مورد به نظر من، ارسال علامت به آمریکا بیشتر از جانب تهران صورت گرفته است تا به واشنگتن نشان دهد که ببینید، ما با یکی از اعضای ناتو، متحد شده ایم. البته ترکیه نیز برای آمریکا چالش بوجود آورده است. برای اینکه با وجود عضویت در ناتو، با ایران که آمریکا اصلی ترین دشمن خود معرفی کرده، پیمان دوستی بسته است.»

د