مسعود رشید

مسعود رشید – نقش «بولتون» در نقشه های جدید ترامپ علیه ایران

۲۲ مهر ۱۳۹۶

 

منابع خبری می‌گویند نماینده اسبق و نماینده فعلی آمریکا در سازمان ملل متحد، افرادی بوده‌اند که به رئیس‌جمهور آمریکا برای طراحی راهبرد خود ضد ایران مشورت داده‌اند.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: یک نشریه آمریکایی روز جمعه نوشته «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اصلی‌ترین چهره‌ای در دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا است که راهبرد جدید وی علیه ایران را طراحی کرده است.

پولیتیکو نوشته «هیلی»، اواخر ماه جولای در نشستی که در دفتر کار ترامپ برگزار شد، با پیشنهادی جدید وارد دفتر کار رئیس‌جمهور آمریکا شد.

در آن زمان، ترامپ، به اصرار رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و جیمز متیس، وزیر دفاع این کشور پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ (برجام) را تأیید کرده بود. ترامپ از این توافق، متنفر بود، اما تیلرسون و متیس به او گفتند که شواهد کافی برای اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای وجود ندارد.

در آن نشست در ماه جولای که با حضور «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برگزار می‌شود، نیکی هیلی از ترامپ خواست به او اجازه بدهد، زمینه‌چینی‌های لازم برای اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را فراهم کند.

یک منبع آگاه به پولیتیکو گفت: «هیلی [به رئیس‌جمهور] گفت اجازه بدهید من زمینه‌چینی‌های لازم را برای این کار فراهم کنم. رئیس‌جمهور، موافقت کرد.»

یک ماه بعد از این رایزنی‌ها، هیلی برای دیدار با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین، پایتخت اتریش سفر کرد. وی چند روز بعد هم در یک سخنرانی در اندیشکده «امریکن‌اینترپرایز»، «نگرانی‌های» خودش درباره توافق هسته‌ای را ابراز کرد.

پولیتیکو نوشته در حالی که بسیاری از اعضای کابینه ترامپ، دستیاران و مشاوران او در تلاش هستند رفتارهای بدون تأمل و عجولانه وی را کنترل کنند، هیلی عکس این کار را انجام داد.

اما، «هیلی» در این مسیر تنها نبود. ردپای سیاست‌های «جان بولتون»، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد هم دست‌کم در یکی از جمله‌های کلیدی ترامپ در نطق روز جمعه وی آشکار بود.

به نوشته پولیتیکو، با آنکه «جان کلی»، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید تلاش کرده دسترسی بولتون به ترامپ را محدود کند او روز پنجشنبه با رئیس‌جمهور آمریکا تماس گرفت و از او خواست جمله‌ای مبنی بر تهدید به لغو کامل توافق هسته‌ای در سخنرانی‌اش بگنجاند. به همین دلیل ترامپ هم گفت که می‌تواند «هر زمان که بخواهد» توافق را باطل کند.

در داخل دولت آمریکا هیلی برای ترسیم نقشه‌راهی تلاش کرد که به موجب آن ترامپ ضمن امتناع از صدور تأییدیه برجام با کنگره برای سخت‌تر کردن شرایط اجرای توافق هسته‌ای با ایران همکاری می‌کند.

این رویکرد هیلی، در برخی مواقع باعث مخالفت او با سایر اعضای کابینه به ویژه ترامپ می‌شد. وزیر خارجه آمریکا به صراحت با سفر نیکی هیلی به وین در آگوست مخالفت کرد و این موضوع به تنش‌های جدید در روابط آنها دامن زد. یک مقام کاخ سفید گفت: شدت گرفتن تنش‌ها بین تیلرسون و هیلی به سطوحی رسیده که می‌توان آن را با «جنگ جهانی سوم» توصیف کرد.

د