مسعود رشید

مسعود رشید – وزارت علوم مانع مهاجرت دانشجویان نمی‌شود/ تلاش برای ایجاد شغل و درآمد متناسب با هدف بازگشت نخبگان به کشور

۲ آبان ۱۳۹۶

وزارت علوم مانع مهاجرت دانشجویان نمی‌شود/ تلاش برای ایجاد شغل و درآمد متناسب با هدف بازگشت نخبگان به کشور

 

به گزارش مسعود رشید،منصور غلامی در پاسخ به سئوالی درباره برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در صورت رای‌اعتماد مجلس به وی برای کاهش میزان مهاجرت نخبگان از کشور، تصریح کرد: وزارت علوم هیچ منعی برای مهاجرات دانشجویان ندارد.
وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آموزه‌های اسلامی و حدیث پیامبر درخصوص یادگیری علوم در دورترین نقاط دنیا، گفت: نگرانی در حوزه مهاجرت وقتی ایجاد می‌شود که ما در کشور نتوانیم از این متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بهره بگیریم ولی اگر این دانشجویان برای تحصیل از کشور خارج شوند و مجدداً پس از اتمام تحصیل خود به کشور بازگردند، این موضوع نه‌تنها اشکال و ایرادی ندارد؛ بلکه در برخی موارد مفید هم است.
باید برای دانشجویان مهاجر انگیزه‎های بازگشت ایجاد کرد
گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، تقیقات و فناوری تاکید کرد: یکی از مباحث مهم پیش روی وزارت علوم طی ۴ سال آینده، ایجاد انگیزه برای بازگشت دانشجویان مهاجرت‌کرده تحصیلی است.
رییس دانشگاه بوعلی همدان با تاکید بر اینکه نباید مانع مهاجرت و رفتن دانشجویان علاقه‌مند به خارج از کشور شد، عنوان کرد: در این صورت وضعیت علم و دانش در کشور در یک دایره بسته قرار خواهد گرفت و هیچ‌گاه پیشرفتی در جهت علمی برای ما حاصل نخواهد شد.
دانشجویان مهاجر چیزی جز درآمد متناسب با کار و آسایش فکری برای بازگشت نمی‌خواهند
غلامی که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو می‌کرد، یادآور شد: مگر فرزندان ما برای بازگشت به کشور چه چیزی می‌خواهند؛ آن‌ها برای بازگشت به کشور شغل، درآمد متناسب با شرایط کاری و آسایش فکری می‌خواهند که اگر این موارد فراهم شود، تمام کسانی که مهاجرت تحصیلی کرده‌اند به کشور باز می‌گردند.