مسعود رشید

اخذ ویزای ۴۰ دلاری هیچ توجیهی ندارد/ ستاد اربعین تشکیل می‌دهند که پول بیشتری از مردم بگیرند!

۵ آبان ۱۳۹۶

به گزارش مسعود رشید،حجت‌الاسلام سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد با اشاره به سالروز شهادت امام حسن (ع) به روایتی گفت: امام حسن (ع) نماد و عصاره مظلومیت است.

وی با بیان این‌که امام حسن (ع) در زندگی خود انواع و اقسام مظلومیت‌ها را دیده است، اظهار داشت: آقا به مسجد می‌رود، خطیب بالای منبر به علی دشنام می‌دهد، در کوچه و بازار یا «مذل المؤمنین» خطاب می‌کند و در منزل هم سرش را کنار سر قاتل خودش می‌گذارد، در نهایت هم جگرش با زهر جفا پاره‌پاره می‌شود اما ظاهراً در یک حمله تروریستی بدنش مجروح نشد، باید این مظلومیت هم بر وجود مقدس امام مجتبی وارد شود که بدن نازنین مصلوبش هدف تیرها قرار بگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: طوری جسارت کردند که وقتی بدن را آوردند در بقیع دفن کنند، جوانان بنی‌هاشم ریختند جلوی امام حسین را گرفتند، نگذاشتند این برادر بیاید منظره را ببیند، چوبه تیر از بدن مسموم امام مجتبی از تابوت خارج‌شده بود لذا وقتی امام حسین (ع) کنار نهر علقمه با آن منظره برادر روبرو شد، گفت برادر «الْانَ إِنْکَسَرَ ظَهْری وَقَلَّتْ حِیلَتی»، برادر الان دیگر پشتم شکست.

علم‌الهدی انسجام شیعیان را اصل حرکتی امام حسن (ع) دانست و تصریح کرد: جریان انسجام شیعه به‌عنوان یک اصل اصیل هدفی سیاست امام حسن (ع) و تشکیلات‌سازی حتی بعد از عاشورا هم ادامه داشت، امروز هم به‌عنوان یک مسئله ضروری برای جهان تشیع در برابر این عداوت‌ها و دشمنی‌ها ضرورت دارد؛ ایام اربعین و راهپیمایی اربعین به طرف قبر سیدالشهدا، ابزار تشکیلات‌سازی جهانی شیعه به‌صورت طبیعی و خودکار است.

راهپیمایی اربعین، تشکیلات سازی جهانی شیعه است

علم‌الهدی افزود: مقام معظم رهبری در فرمایشات‌شان تأکید داشتند که «مسئله راهپیمایی و پیاده‌روی سیدالشهدا در اربعین توسعه پیدا کند»، این‌که ۲۰ میلیون شیعه امام حسین در کربلا می‌گویند «یا حسین» و راه می‌افتند به طرف قبر شش‌گوشه ابی‌عبدالله، این یک جریان مقدس خودکار تشکیلات‌سازی انسجام جهانی شیعه است که مؤسس آن امام حسن مجتبی (ع) است؛ این بهترین روش است، شیعه آمریکایی را آنجا می‌بینید، آن‌هم مثل تو می‌گوید یا اباعبدالله، او هم دختربچه سه‌ساله‌اش را به یاد دختربچه سه‌ساله امام حسین در جاده بین نجف و کربلا راه می‌برد.

وی اضافه کرد: شیعه اهل آمریکا، اروپایی و همه دلدادگان سیدالشهدا از اطراف‌ و اکناف کره زمین، این جریان طبیعی به‌خودی‌خود هست که با عشق ابی‌عبدالله (ع)، با دو میلیون دل و قلب، یا حسین گویان پیوند می‌خورد و این می‌شود یک جریان جهانی برای شیعه در مقابل دشمن استکباری که می‌خواهد مکتب اهل‌بیت را براندازی کند و دشمن مستکبری که اساس شیعه را هدف گرفته است.

دو جریان «حامی» و «مانع» در مسیر پیاده‌روی اربعین

عضو مجلس خبرگان رهبری به وجود دو جریان پیش روی زائران پیاده اربعین اشاره و خاطرنشان کرد: در این حرکت هم در ایران و هم در عراق با دو جریان روبه‌رو هستیم، یک جریان که در خود ایران یک عده کمک می‌کنند، امداد می‌کنند، وسایل فراهم کرده‌اند و چه در ایران و چه عراق، موکب‌های بسیار مجهزی را سرپا کرده‌اند برای پذیرایی از زائران اربعین، خدا خیرشان دهد، تشکر می‌کند، در مورد آستان قدس و موکب باعظمتی که مخصوصاً در مهران راه‌اندازی کرده که وقتی زوار برمی‌گشتند و سرپناهی نداشتند، موکب با عظمت راه‌اندازی شده و سایر مواکبی که به نام امام هشتم (ع) راه‌اندازی شد و نوکران امام رضا (ع) پذیرایی می‌کنند، یک عده هم از این‌طرف شده‌اند متوکل امروز، چه در عراق و چه در ایران.

اخذ ویزای ۴۰ دلاری هیچ توجیه دینی و عاطفی ندارد

علم‌الهدی با انتقاد از اخذ ویزای ۴۰ دلاری از زائران کربلا ابراز داشت: در عراق به چه مناسبت ۴۰ دلار از زائر امام حسین (ع) پول گرفتند؟ هیچ توجیه دینی و عاطفی ندارد جز این‌که بخواهد بگوید دولت عراق یک دولت لائیک است! به چه مناسبت ۴۰ دلار؟ آدم فقیر پریشانی که قوت لایموت زن و بچه‌اش را قطع کرده و می‌خواهد با پای پیاده راه برود به طرف قبر امام حسین (ع)، ۴۰ دلار از او پول بگیرند یا این‌که یک‌مرتبه عوارض فرودگاه‌ها را چند برابر کنند چون ایام اربعین، عاشقان امام حسین (ع) بیشتر می‌آیند؟

وی افزود: از آن‌طرف هم یک عده مردم متدین، قبائل متدین این‌همه موکب می‌زنند و پذیرایی می‌کنند، سفره‌ها پهن می‌کنند، مردم کربلا در خانه‌هایشان را باز می‌کنند برای مهمانان امام حسین (ع)، ازیک‌طرف این‌ها هستند و از آن‌طرف هم آنان ۴۰ دلار بگیرند، یک ویزا بدهند که آقا با پای پیاده به زیارت امام حسین (ع) برود، هیچ توجهی ندارد.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: عزیزان ما در سیاست خارجی باید با لابی‌های خودشان این را دولت عراق بفهمانند امروز که جوانان ما به‌عنوان مدافعان حرم در براندازی تکفیر از سرزمین اهل‌بیت دارند جان می‌دهند، این طرز برخورد نیست که برای یک عده عاشق امام حسین (ع) که می‌خواهند ویزا بگیرند، ۴۰ دلار پول بگیرند.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در ایران هم همین‌طور شده، یک عده دارند خدمت می‌کنند، کمک می‌کنند و موکب راه‌اندازی می‌کنند، عده‌ای هم آمدند اربعین امام حسین را کاسبی قرار داده‌اند، یک شرکت بیمه ایران چند میلیارد انباشته می‌کند، از مردم می‌گیرد نه به اسم بیمه امسال، به اسم بیمه سال آینده که شاید این قرارداد سال آینده با آنان بسته نشود، این چه مجوزی دارد؟ نمی‌توانیم بگوییم دولت ما لائیک است، اینجا جمهوری اسلامی است، مرجع تقلید رهبر است، اینجا در رأس نظام، حجت امام زمان است، چرا این برخورد به اسم بیمه؟

چرا به اسم پول ایران، ۱۷ هزار تومان پول اضافه می‌گیرید؟

وی با بیان اینکه گفته‌اند برای مردم سخت است دلار بدهند، بگوییم پول ایرانی بدهند، ابراز داشت: اگر مردم بخواهند دلار بدهند، ۱۶۰ هزار تومان می‌شود، اگر بخواهند پول ایرانی بدهد، ۱۷۷ هزار تومان می‌گیرید، به چه حقی هر دلار را ۲۵۰ تومان گران‌تر حساب می‌کنید؟ هزینه کارگزاری؟ مردم دارند جانشان را برای امام حسین (ع) می‌دهند، آقایی که می‌خواهد دلار را پول ایرانی کند، برای هر نفر ۱۷ هزار تومان پول بگیرد؟ این در کجا درست است؟

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: ستاد اربعین تشکیل می‌شود، کرایه اتوبوس‌ها را دو برابر می‌کنند، چرا کرایه اتوبوس دو برابر؟ می‌گویند به خاطر این‌که از اینجا آدم می‌برد، باید خالی برگردد، این‌که می‌خواهد خالی برگردد، قبلاً اگر برمی‌گشت داخل شهر و بخواهد دوباره مسافر بگیرد، ۲۴ ساعت طول می‌کشید، الان سر و ته نکرده مسافر برایش آماده است، خسارتش دارد این‌طوری جبران می‌شود، چرا باید دو برابر کرایه بگیرد؟

ستاد اربعین تشکیل می‌دهند که پول بیشتری از مردم بگیرند!

علم‌الهدی به افزایش بیش از دو برابری بلیت هواپیماها به مقصد عراق اشاره و بیان کرد: هواپیمایی می‌گوید چون فرودگاه نجف مبلغی به عوارضش اضافه کرده، بلیت ۶۰۰ هزار تومان را مردم باید یک میلیون و دویست تا یک میلیون و هفت‌صد هزار تومان پول بدهند، یعنی چند برابر شرکت هواپیمایی از مردم پول بگیرد، این برخورده، برخوردهای متوکل عباسی است؛ در زمان متوکل مردم دو دسته بودند، یک عده دست می‌دادند، سر می‌دادند که بروند کربلا، یک عده هم دست می‌بریدند که مردم نروند کربلا.

وی با بیان اینکه در اربعین امام حسین (ع) هم در ایران و هم در عراق، یک عده شده‌اند متوکل عباسی، عنوان کرد: این مردمی که می‌خواهند بروند فقیر و مستضعف هستند، این‌ها که ثروتمند نیستند، این‌ها از زندگی‌شان، قوت لایموتشان می‌زنند و از عزیزان مسئول ستاد اربعین می‌خواهم با بینش اقتصادی و اداری مسائل را نبینند و بخواهند برنامه‌ریزی کنند، این‌ها هم مثل مردم عاشق امام حسین (ع) شوند، این‌هایی که در ستاد اربعین هستند، اگر عشق امام حسین (ع) ندارند، مادران‌شان با عشق امام حسین (ع) سینه در دهان این‌ها گذاشتند، این‌ها خانواده‌های حسینی هستند، چرا با زائر اربعین این‌گونه برخورد می‌کنید که به اتوبوس اجازه دهید دو برابر پول بلیت بگیرد؟ به هواپیمایی‌ها اجازه بدهند دو برابر و نیم بلیتش را اضافه کند که مردم عاشق امام حسین هستند، اربعین می‌خواهند بروند زیارت امام حسین (علیه‌السلام)، این هم از ستاد اربعین!

انسجام شیعیان در اربعین، ضربه کشنده به استکبار است

این مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: از آن‌طرف رهبری می‌گویند اربعین را توسعه دهید، راهپیمایی اربعین را توسعه دهید، دنیای شیعه را اربعین امام حسین (ع) دارد به هم وصل می‌کند، شیعیان جهان را دارد با هم منسجم می‌کند، خیل شیعیان جهان و دلدادگان اهل‌البیت اگر با هم منسجم شوند، ضربه کشنده فوق‌العاده نابودکننده‌ای بر مغز استکبار و آمریکا وارد می‌شود.

علم‌الهدی ادامه داد: این درست نیست، آقای راننده اتوبوس، آقای شرکت هواپیمایی، آقایی که داری ۱۶۰ هزار تومان دلار را از مردم ۱۷۷ هزار تومان می‌گیری که دلار ندهد، با این کار عامل و مأمور متوکل شدی، دست می‌بری از زائر امام حسین (ع) و این هم در دنیا ذلت و نکبتش نصیبت خواهد شد و هم در آخرت امام حسین صورتش را از تو برمی‌گرداند؛ هم در دولت عراق و هم در عزیزان ما در ایران آدم‌های ولایتمدار و عاشق امام حسین(ع) هستند، این‌طور با امام حسین برخورد کردن بد است.

وی اضافه کرد: تنها به این‌که تو بروی روز عاشورا سینه‌ات را بزنی و بعد بگویی عاشق امام حسین (ع)، هستم تمام نمی‌شود، حاضری چقدر برای امام حسین (ع) سرمایه بگذاری؟ حاضر نیستی اتوبوست زائر را ببرد و خالی برگردد، همین‌قدر پای امام حسین (ع) می‌ایستی؟ چهار سنار عوارض فرودگاهی ازت گرفته‌اند، بلیت هواپیما را می‌کنی دو برابر و نیم به خاطر مسافر اربعین؟