مسعود رشید

مسعود رشید – رسوایی دریافت رشوه نمایندگان پارلمان انگلیس از عربستان

۶ آذر ۱۳۹۶

 

برخی از نمایندگان محافظه کار پارلمان انگلیس در قالب اقامت در هتل‌های گرانقیمت، پرواز‌های بیزنس کلاس، و مهمان نوازی‌های دیگر از عربستان پول دریافت کرده اند، که موجب نگرانی‌هایی درباره نقش نمایندگان پارلمان انگلیس در تطهیر وجهه دولت عربستان شده است.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی به قلم جیمی مریل نوشت: تازه‌ترین آمار «دفتر ثبت مزایای اعضاء» (مجلس عوام انگلیس) نشان می‌دهد ۱۳ نماینده محافظه کار پارلمان، از جمله لئو دوکرتی، رئیس بانفوذ سابق «شورای محافظه کار خاورمیانه»، امسال، بالغ بر ۸۷ هزار و ۴۶۷ پوند (۱۱۶ هزار و ۶۰۰ دلار) در قالب مهمان نوازی دولت عربستان دریافت کردند، که موجب نگرانی‌هایی درباره استفاده از نمایندگان پارلمان انگلیس برای تطهیر وجهه دولت عربستان شد.

یکی از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان انگلیس به نام لیام برن نیز هدیه‌ای به ارزش شش هزار و ۷۲۲ پوند (هشت هزار و ۹۶۴ دلار) دریافت کرد که با احتساب آن، مجموع وجوهی که عربستان امسال برای لابی در میان نمایندگان احزاب مختلف پارلمان انگلیس هزینه کرده است، به ۹۴ هزار و ۱۸۹ پوند (۱۲۶ هزار و ۹۳۹ هزار دلار) رسیده است.

این مهمان نوازی‌ها شامل پرواز‌های بیزنس کلاس، اقامت در هتل‌های گرانقیمت، ضیافت‌های شام، و دیدار با ملک سلمان و مقامات بلندپایه عربستان بود. آمار «دفتر ثبت مزایای اعضاء» (مجلس عوام انگلیس) نشان می‌دهد این رقم تقریباً سه برابر وجوهی است که دولت عربستان از سال ۲۰۱۶ برای مهمان نوازی از نمایندگان پارلمان انگلیس هزینه کرده است.

چند هفته پس از سفر گروهی از این نمایندگان به عربستان، دوکرتی و دیگر نمایندگان رده پائین پارلمان انگلیس با ارائه سؤالاتی به دولت ترزا می، نخست وزیر، درباره همکاری دفاعی با عربستان، خواستار فروش جنگند‌های های یوروفایتر تایفون شرکت بی‌ای ای سیستمز انگلیس به عربستان شدند. این درخواست باعث شد فعالان، نمایندگان مزبور را به دریافت «مزایا برای طرح این موضوعات» متهم کنند.

تلاش‌های عربستان برای لابی (در میان نمایندگان انگلیسی) در حالی افزایش یافته است که روابط این کشور با انگلیس در پارلمان، بیش از پیش زیر ذره بین قرار گرفته است، و این بررسی‌های دقیق پس از آن صورت می‌گیرد که اندرو میچل، از وزیران محافظه کار سابق، این هفته انگلیس را به «دست داشتن خطرناک» در سیاست عربستان در یمن متهم کرد؛ سیاستی که «موجب قحطی و گرسنگی، و مجازات جمعی کل جمعیت این کشور شده است.»

تشدید لابی

بنا بر اعلام «دفتر ثبت مزایای اعضاء» پارلمان انگلیس، عربستان سعودی تلاش‌های لابی گرانه خود را از زمان شروع جنگ یمن در اوایل سال ۲۰۱۵ افزایش داده است، و نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس بیش از ۱۳۰ هزار پوند (۱۷۳ هزار و ۳۰۰ دلار) به عنوان مهمان نوازی (سعودی ها) از شروع این درگیری دریافت کرده اند؛ درگیری که تاکنون بیش از ده هزار کشته بر جا گذاشته است.

دوکرتی ماه سپتامبر در راس هیئتی متشکل از چهار نماینده رده پائین (مجلس عوام انگلیس) برای دیدار با ملک سلمان در کاخ السلام به عربستان سفر کردند که شش روز طول کشید. بنا بر اعلام «دفتر ثبت مزایای اعضاء»، هر یک از این نمایندگان از مهمان نوازی‌هایی به ارزش هفت هزار و ۸۰۰ پوند (ده هزار و ۴۰۰ دلار)، همچون پرواز‌های بیزنس کلاس، اقامت در هتل‌های گرانقیمت و … در سفر خود به عربستان، از وزارت خارجه این کشور برخوردار شدند.

بر اساس آئین نامه مجلس نمایندگان انگلیس، نمایندگان باید هر گونه بهره یا مزایای مالی را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم دریافت کرده اند، هنگام صحبت درباره بحث‌های مرتبط در مجلس نمایندگان یا ارائه سؤالات خود، اعلام کنند.

اما تحقیقات میدل ایست آی آشکار کرده است که دوکرتی -سروان سابق ارتش انگلیس که در عراق و افغانستان خدمت کرده است- یک ماه بعد از سفرش به عربستان، هنگام ارائه دو سؤال مکتوب خود درباره صادرات سلاح به عربستان، و در دفاع از حمایت وزارت دفاع از رابطه نزدیک با عربستان، سفر خود به این کشور را اعلام نکرد.

قصور دوکرتی در اعلام اینکه به عربستان سفرکرده بود، تام بریک، نماینده لیبرال دموکرات را واداشت تا با ارائه شکایت رسمی به «کمیسر پارلمانی استانداردها»، خواستار تحقیق درباره این نماینده محافظه کار رده پائین شود.

وی در نامه خطاب به کاترین هادسون، کمیسر پارلمانی استاندارد‌ها در مجلس نمایندگان انگلیس نوشت: «آقای دوکرتی هنگام طرح سؤالات خود، در مورد اعلام سفر خود به عربستان و بهره‌ها و مزایایی که باید به «دفتر ثبت بهره‌های اعضاء» گزارش شود، قصور کرد. بنابراین من نگرانم که وی آئین نامه مجلس را نقض کرده باشد.»

دوکرتی و نمایندگان دیگری که به همراه وی به عربستان سفر کرده بودند، در این سفر با اعضای شورای عربستان -نهادی غیرمنتخب که پادشاه منصوب می‌کند-دیدار کردند.

عربستان سعودی از سال ۱۹۳۲ تحت حکومت آل سعود است، و بنات بر اعلام گروه ناظر «فریدام هاوس»، دولت تقریباً همه حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی را محدود می‌کند.

همچنین بنا بر اعلام عفو بین الملل، شکنجه و مجازات مرگ در این کشور همچنان معمول است، مقامات محدودیت شدیدی در مورد حق آزادی بیان و تشکیل انجمن‌ها اعمال می‌کنند، و اغلب منتقدان صلح آمیز را زندانی می‌کنند.

بریک به میدل ایست آی گفت: «دیدن قصور مستمر دولت (انگلیس) در محکوم کردن سابقه وحشتناک حقوق بشر در عربستان به اندازه کافی بد هست، اما ما اکنون شاهد افزایش شمار نمایندگان محافظه کاری هستیم که به صورت رایگان به عربستان سفر می‌کند که به نوعی هدیه رژیم این کشور به آن‌ها است.»

وی افزود: «وظیفه یک نماینده پارلمان این است که دولت و رابطه آن با رژیم‌های خارجی را به دقت بررسی کند. بعید است تبدیل شدن (نمایندگان) به بهترین دوست این رژیم‌ها منجر به بررسی دقیق اقدامات دولت انگلیس شود.»

درخواست‌ها برای توقف فروش سلاح

سفر‌های اخیر نمایندگان پارلمان انگلیس به عربستان در حالی انجام شد که انگلیس با درخواست‌ها برای توقف صادرات سلاح به عربستان، و فشار بر این کشور برای لغو محاصره یمن رو به روست؛ یمنی که عربستان، متهم به ارتکاب جنایات جنگی در آن است.

هفته پیش، گروه «کودکان را نجات دهید» هشدار داد پیش بینی می‌شود بیش از ۵۰ هزار کودک تا پایان سال بر اثر بیماری و قحطی ناشی از این درگیری جان خود را از دست بدهند.

اندرو اسمیت، سخنگوی «کمپین علیه تجارت اسلحه» به میدل ایست آی گفت: «به نظر می‌رسد رژیم سعودی مشغول مهمان نوازی و اعطای مزایا در ازای سؤالات (نمایندگان) و کسب نفوذ است. این خطر وجود دارد که نمایندگان با پذیرفتن این هدایا و آن مزایا، پیام حمایت از رژیم عربستان و مشروعیت بخشیدن به نقض شدید حقوق بشر در این کشور را القاء کنند.

وی افزود: «این نمایندگان باید از جایگاه خود برای محکوم کردن همدستی انگلیس در ویرانی و تخریب کنونی یمن، و درخواست برای تغییر واقعی و راهگشا استفاده کنند، نه اینکه از یکی از خشن‌ترین دیکتاتوری‌های جهان هدیه قبول کنند.»

دوکرتی که عضو کمیته بانفوذ انتخابی دفاعی است، به درخواست‌های میدل ایست برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداد.

سه نمایندگان محافظه کار دیگر به نام‌های سایمون هور، مارک منزیس، و الکس برگرت در ریاض و جده به دوکرتی ملحق شدند. منزیس در بیانیه‌ای خطاب به میدل ایست آی، از این سفر به عنوان سفری برای «ایجاد روابط و حقیقت یابی» دفاع کرد که همزمان با آن صورت گرفت که ملک سلمان «ادعا کرد به زنان اجازه رانندگی در این کشور را خواهد داد.»

هور و برگرت به درخواست‌ها برای اظهارنظر پاسخ ندادند، اما یک منبع نزدیک به یکی از نمایندگانی که در آن سفر حضور داشت، گفت: «هیچ وقت» از این سیاستمداران خواسته نشد که سؤالی را درباره عربستان به پارلمان ارائه کنند.

عربستان که یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان عرب است با تغییرات قابل توجهی رو به روست که به گفته تحلیلگران، تقریباً بی سابقه است. هیئت نمایندگان محافظه کار پارلمان انگلیس در حالی به عربستان سفر کردند که این کشور اعلام کرد به زنان اجازه رانندگی خواهد داد، و به این ترتیب به سیاست دیرینه‌ای پایان خواهد داد که به نماد جهانی سرکوب زنان در این کشور محافظه کار افراطی تبدیل شده است.

با وجود این، تحلیلگران می‌گویند پیشرفت در عربستان سعودی ناهمگون است، و چند روز پس از سفر نمایندگان انگلیسی به این کشور، مقامات سعودی یک نفر را اعدام کردند که مجموع اعدام شدگان از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون به ۱۰۰ نفر رسید.

اوایل امسال، میدل ایست آی اعلام کرد هلن واتلی و سایمون هور، نمایندگان محافظه کار پارلمان انگلیس پس از آن وادار به صدور بیانیه‌هایی به پارلمان شدند که در ابتدا فاش نکرده بودند پس از صحبت در دفاع از عربستان در بحث پارلمان، هر یک، هزاران پوند از دولت سعودی دریافت کردند.

دانکن هیمز، «مدیر سیاست برای شفافیت بین الملل انگلیس» گفت: «اعلامیه‌های رسمی نشان می‌دهد که هدف قرار دادن نمایندگان پارلمان از سوی دولت‌های خارجی تا چه حد رایج شده است. جلب حمایت نمایندگان انگلیسی به عنوان ابزاری برای شکل دادن به وجهه دولت‌های خارجی موجب تردید در این باره می‌شود که آیا این نمایندگان هنوز در جهت منافع دولت انگلیس خدمت می‌کنند و اینکه آیا منافع انگلیس برای آن‌ها در اولویت قرار دارد.»

میدل ایست آی با وزارت خارجه سعودی برای اظهارنظر در این خصوص تماس گرفته است.

د