مسعود رشید

مسعود رشید – آخرین جزئیات خدمات رسانی به زلزله زدگان کرمانی

۱۲ آذر ۱۳۹۶

 

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹

Share/Save/Bookmark

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در پی حادثه زلزله در منطقه هجدک استان کرمان در روز گذشته ۱۲ آمبولانس، بالگرد اورژانس ۱۱۵، تیم ارتباطات رادیویی اورژانس و ۴ واحد درمان پیشرفته به منطقه اعزام شدند.

مسعود رشید# رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در پی حادثه زلزله در منطقه هجدک استان کرمان در روز گذشته ۱۲ آمبولانس، بالگرد اورژانس ۱۱۵، تیم ارتباطات رادیویی اورژانس و ۴ واحد درمان پیشرفته به منطقه اعزام شدند.

حمیدرضا رشیدی نژاد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تشریح نحوه امداد رسانی به حادثه دیدگان زلزله کرمان افزود: در پی وقوع زلزله ۶,۱ دهم ریشتری منطقه هجدک از توابع بخش کوهساران در شهرستان راور، تعداد ۸ تیم بررسی اولیه از اورژانس پیش بیمارستانی و ۴ تیم بررسی اولیه از حوزه بهداشت این دانشگاه به مناطق زلزله زده اعزام شد.

 

وی در ادامه گفت: همزمان مرکز مدیریت عملیات بحران این دانشگاه تشکیل و ضمن اعلام آماده باش به تمامی بیمارستانهای کرمان و راور، تیم های DMAT دانشگاه علوم پزشکی کرمان و DMAT شبکه بهداشت و درمان راور فراخوان شدند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: برنامه های فراظرفیت در دو بیمارستان اصلی و تعیین شده (افضلی پور، شهید باهنر و علی بن ابیطالب (ع) راور) اجرا و ضمن فعال سازی کامل HICS این بیمارستانها، تعداد ۱۵۵ تخت برای پذیرش مصدومان احتمالی آماده شد.

 

رشیدی نژاد در ادامه گفت: تیم های بهداشت محیط و مبارزه با بیماریهای شهرستان راور نیز به منظور ارزیابی آسیب های وارده به شبکه های آبرسانی و پیش بینی و کنترل تبعات بهداشتی و احتمالی ناشی از زلزله به مناطق اعزام شدند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین به اعزام تعداد ۱۲ دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، بالگرد اورژانس ۱۱۵، تیم ارتباطات رادیویی اورژانس و ۴ واحد درمان پیشرفته (AMP) آماده به منطقه زلزله دیده اشاره کرد و گفت: ۵۱ مصدوم که عمدتا از شهروندان شهر کرمان بوده که به دلیل ترس و فرار ناشی از زلزله دچار آسیب های جزیی شدند، توسط اورژانس به بیمارستان شهید باهنر کرمان منتقل شدند.

 

وی با اشاره به اعزام تیم های پشتیبانی و لجستیک حوادث غیرمترقبه (شامل پرسنل خدمات و تاسیسات، خودروهای سبک و سنگین و تجهیزات برپایی آمادگاهها گفت: با توجه به اینکه ۴ روستای اصلی واقع در بخش کوهساران راور (گزک، گورک، هنک و هفتاد میش ) دچار آسیب به منازل و اماکن و قطع برق در این مناطق شده بودند، تمرکز واحدهای بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این محدوده صورت گرفت.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه افزود: درحال حاضر مقرر شد آمادگی تمامی واحدهای عملیاتی و ستادی حوزه بهداشت و درمان تا اطلاع ثانوی حفظ شود.

 

رشیدی نژاد در پایان فعال سازی و حضور به موقع اعضاء EOC دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کشف و بررسی فوری مناطق تحت تأثیر حادثه، فراخوانی فوری تیم های واکنش سریع و حضور به موقع تیمها، فعال سازی فوری HICS بیمارستانها، سرعت عمل مناسب بیمارستانهای شهید باهنر، افضلی پور و علی ابن ابیطالب در اجرای برنامه های فراظرفیت و آماده سازی تعداد ۱۵۵ تخت برای پذیرش مصدومان احتمالی، پذیرش و درمان مناسب و فوری تعداد ۵۱ مصدوم ناشی از فرار و ترس از زلزله در بیمارستانها، آمادگی مطلوب تعداد ۱۴ تیم پشتیبان اورژانس ۱۱۵ و اتوبوس آمبولانس و تیم ارتباطات را به عنوان نقاط قوت و مثبت در امر امداد رسانی زلزله زدگان ذکر کرد.