مسعود رشید

مسعود رشید – وحشت آل‌سعود از یک انیمیشن ایرانی

۱۷ دی ۱۳۹۶

 

کد مطلب: ۱۰۳۸۶۹

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۲

کارگردان «فهرست مقدس» از وحشت عربستان سعودی از این انیمیشن ایرانی خبر داد.

وحشت آل‌سعود از یک انیمیشن ایرانی

 

به گزارش مسعود رشید، در نشست نقد و بررسی فیلم «فهرست مقدس» محمد امین همدانی تهیه‌کننده و کارگردان این اثر اذعان داشت: در لبنان هم اکران با شکوهی داشتیم اما بعد از چند روز دیدیم که فیلم به طرز امنیتی در سینماهای لبنان توقیف شد و سپس الجزیره از پشت پرده این توقیف خبری رفت و گفت عربستان اعلام کرده که ایران در پی شرارت‌های خود انیمیشنی ساخته است. بعد از آن رسانه‌های مختلف این موضوع را منعکس کردند که عربستان نامه‌های ممنوعیت این فیلم را در کشورهای تحت سلطه خود زده است، به همین دلیل امکان اکران پیدا نکرد. همین اتفاق و مشابه آن به‌خاطر صلاحدیدها در کشورمان رخ داد، کار تا آنجا پیش رفت که حتی به اسم فهرست مقدس هم ایراد گرفته شد.

وی ادامه داد: «فهرست مقدس» درباره یک واقعه بین‌المللی صحبت می‌کند و در اکران‌های جهانی برخورد خوبی با آن نشد. به عنوان مثال تعامل «فهرست مقدس» با حوزه بین‌المللی قرار بود با شرکت سونی انجام شود و ما پیش‌قراردادی به همین منظور داشتیم که روال هم به خوبی پیش می‌رفت و حتی به مرحله دوبله رسیده بودیم اما بعد از مدتی این شرکت اصلاحاتی از ما خواست که تقریبا به معنی تغییر اهداف و پیام‌های فیلم بود البته ما حتی نسخه ثانویه هم آماده کردیم اما آنها اصلاحات بیشتر می‌خواستند و ما قبول نکردیم و این قرارداد به هم خورد.

همدانی در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شرکت سونی به دلیل مسئله هولوکاست پخش این فیلم را برعهده نگرفت؟ گفت: بله همین طور است.