مسعود رشید

مسعود رشید – ترکیه آمریکا را تهدید کرد

۲۸ دی ۱۳۹۶

 

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه کشورش نمی‌خواهد در شمال سوریه با آمریکا درگیر شود، تأکید کرد که آنکارا در آغاز عملیات عفرین سوریه تاخیر نخواهند داشت.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) با تکرار اظهارات پیشین خود تاکید کرد تشکیل ارتش کُردی در شمال سوریه به وسیله آمریکا، آسیب جبران ناپذیری به روابط واشنگتن-آنکارا وارد می‌کند.

چاووش‌اوغلو طی گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه «سی‌ان‌ان تورک» با اشاره به صحبت‌های روز گذشته «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا درباره اینکه قصد تشکیل ارتش کُردی در شمال سوریه را ندارند، تاکید کرد این اظهارات باعث رضایتمندی ترکیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ترکیه در آغاز عملیات نظامی در عفرین و شمال سوریه تاخیر نخواهد داشت، گفت: نظامیان ما وارد عفرین و منبج خواهند شد اما نمی‌خواهیم با متحدان خود در آنجا مواجه و درگیر شویم.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه آمریکا به تعهداتش در منبج و رقه عمل نکرده، افزود: آنکارا دیگر به واشنگتن باور ندارد.

چاووش‌اوغلو همچنین گفت که با ایران و روسیه درباره حریم هوایی جهت عملیات نظامی در عفرین، در تماس هستند.

وی با بیان اینکه روسیه نباید با عملیات نظامی ترکیه در عفرین مخالفت کند، گفت آنکارا با مسکو حول وضعیت ناظران روسی در شمال سوریه، هماهنگی خواهد داشت.

وزیر خارجه ترکیه درباره کنگره مردمی سوریه در شهر «سوچی» نیز توضیح داد که یگان‌های مدافع خلق سوری (ی.پ.گ) در این کنگره حضور نخواهند داشت و گروه دیگری به نمایندگی کُردهای سوری در این نشست شرکت می‌کنند.

چاووش‌اوغلو با هشدار به آمریکا درباره همکاری با شبه‌نظامیان کُرد سوری، گفت واشنگتن باید همکاری با ی.پ.گ را پایان دهد زیرا آنها حقایق میدانی سوریه را درک نکرده و از اتفاقات عراق (همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق) نیز درس نگرفتند.

همچنین ژنرال «حلوسی آکار» رئیس ستاد کل ارتش ترکیه به همراه «هاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات این کشور امروز برای دیدار با ژنرال «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل ارتش روسیه، به مسکو سفر کردند.

د