مسعود رشید

مسعود رشید – استثنایی‌ترین رویداد کره ماه در ۱۵۰ سال اخیر + تصاویر

۱۲ بهمن ۱۳۹۶

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۳۵

به گزارش مسعود رشید، این رویداد دربرخی کشور‌های قاره آسیا، اقیانوس آرام و ساحل غربی آمریکای شمالی قابل مشاهده است. ابرماه همراه با خسوف ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ در ۱۵۰ سال اخیر دربسیاری از کشور‌های جهان مشاهده نشده است و درنوع خود شگفتی ساز است.
 

درابرماه امشب، کره ماه ۱۴ درصد درخشان‌تر از حالت معمول و ۳۰ درصد بزرگتر از اندازه مشاهده می‌شود و همچنین ترکیب با ماه گرفتگی (خسوف) و قرارگرفتن در سایه کره زمین جلوه‌ای شگفت انگیز به کره ماه خواهد داد، ابرماه آبی نیز به دلیل رخ دادن دو بدر درماه ژانویه امسال خوانده می‌شود.

این سومین ابرماه از آغاز سال میلادی جاری است، ماه قرمز به حالتی گفته می‌شود که در زمان ماه گرفتگی کره ماه زیر سایه کره زمین قرار می‌گیرد و این سایه از روی زمین به شکل قرمز مشاهده می‌شود.

کارشناسان نقشه جهانی از کشور‌هایی که امشب شاهد این رویداد شگفت انگیز خواهند بود را منتشر کرده اند. 


 

برای کسانی که در شمال آمریکا، آلاسکا و هاوایی زندگی می‌کنند قبل از طلوع خورشید خسوف قابل مشاهده است و برای افرادی که در خاورمیانه، آسیا، شرق روسیه، استرالیا و نیوزیلند زندگی می‌کنند خسوف در زمان غروب و ظاهر شدن ماه اتفاق می‌افتد.

اکنون بسیاری از منجمان و ستاره شناسان آماتور درسراسر دنیا منتظر آغاز این پدیده منحصربه فرد و مشاهده آن درآسمان و عکسبرداری هستند، همچنین صد‌ها شبکه تلویزیونی و اینترنتی رویداد را به شکل آنلاین پوشش می‌دهند.

علاقه‌مندان به رویداد‌های فضایی بدون نگرانی و با چشم غیر مسلح می‌توانند این رویداد را نظاره کنند و برخلاف خورشید گرفتگی ماه گرفتگی سبب آسیب به بینایی نمی‌شود.

کارشناسان اعتقاد دارند آخرین باری که رویدادی مشابه رخ داده است در تاریخ ۱۸۸۴ میلادی بوده است که همزمان ابرماه، ماه آبی و خسوفرخ داده و در کتاب‌های تاریخ دانان و منجمان ثبت شده است.
محققان اعلام کرده اند بروز این پدیده فرصت مناسبی برای مطالعه درخصوص سطح کره ماه، فرسایش و دگرگونی سطح آن و نیز یافت بهترین مکان برای ساخت سایت و پناهگاه فضانوردان راهی کره ماه درآینده است.