مسعود رشید

مسعود رشید – علوی‌تبار: نخستین وظیفه دانشگاه تولید علم مدرن است

۱۰ اسفند ۱۳۹۶

 

یک پژوهشگر اصلاح طلب، ترویج و تولید اندیشه‌های سیاسی را از جمله فعالیت های سیاسی دانشجویان برشمرد.

پایگاه تحلیلی خبری مسعود رشید: علیرضا علوی تبار عصر امروز طی سخنانی در همایش کنشگری دانشجویی در عصر اعتدال که به همت انجمن اندیشه و قلم در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه سه نقش اصلی در جوامع مدرن دارد، گفت: نخستین نقش دانشگاه تولید و توزیع علم مدرن است، دومین نقش کمک کردن به اجتماعی کردن دانشجویان و سومین نقش هم تقویت نگرش انتقادی است که حاصل دو نقش قبلی دانشگاه است.

وی افزود: اگر دانشجویان بخواهند در این چارچوب فعالیت کنند باید بدانند که اضلاع دانشگاه این سه مورد است و نمی‌توان بدون توجه به آنها کاری را در دانشگاه انجام داد. جریان دانشجویی هم اگر می‌خواهد رشید باشد باید نقش هایی که می‌تواند ایفا کند از هم جدا کند و هرکدام را با برنامه خاص خودش پی گیری کنند.

علوی تبار با اشاره به فعالیت های مختلف دانشجویی گفت: یکی از این فعالیت‌ها، صنفی است که به مسائلی مربوط می‌شود که فضا را برای زندگی کردن و گذران اوقات دانشجویان آماده تر می‌کند. مشارکت در تصمیم گیری در دانشگاه‌ها هم جزو فعالیت های صنفی است که باید مرزش از فعالیت های سیاسی مشخص باشد.

وی با اشاره به فعالیت های سیاسی دانشجویان اظهار کرد: ترویج و تولید اندیشه های سیاسی از جمله این فعالیت هاست و جنش دانشجویی انباشت تجربه و دانش کافی برای تولید نظریه های سیاسی را ندارند، پس اندیشه‌های سیاسی عام را باید معطوف به عمل در اینجا و الان بکند. اما باید در نظر داشت که جنبش دانشجویی هرگاه کوشید استراتژی سیاسی جامعه را تغییر دهد، نتایج فاجعه باری داشته است و نمونه‌اش را در دهه چهل شمسی می بینید.

وی تاکید کرد: نمونه دیگر از این کار، تسخیر سفارت آمریکا بود که نتیجه آن کار چیزی بوده که وقتی حالا به آن نگاه می کنیم ممکن است با آن همدلی کنیم اما نمی توانیم آن را تبیین دلیلی عقلانی کنیم.

علوی تبار ادامه داد: اینکه جریان های دانشجویی بخواهند نقش احزاب را بازی کنند کار خطرناکی است که ما چند سال است داریم آن را تجربه می کنیم که ما را وارد وادی کرده که منجر به هدر رفتن انرژی ها شده است.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه جنبش دانشجویی آرمان گراست گفت: وقتی آرمان گرایی بدون توجه به واقعیت باشد آرمان گرایی تخیلی است و موجب از بین رفتن سرمایه ها می شود. وقتی پس از انقلاب بخشی از جامعه که ریشه هایی هم در دانشگاه داشت به این نتیجه رسید که باید زمام امور را به دست گیرد و جامعه را به دنبال خود بکشاند و به دنبال آرمان گرایی تخیلی برود، نتیجه همان ترورهای خیابانی دهه شصت و کشته شدن بیش از ۱۴ هزار نفر از اپوزیسیون از سویی و ۱۷ هزار نفر از مردم از سویی دیگر در این سالها شد.

علوی تبار با تاکید بر اینکه فعالیت سیاسی برای دانشجویان و تمام مردم جامعه ضروری است، یادآور شد: این فعالیت ها باید در قالب جمع بزرگتری صورت گیرد تا ما را از اتخاذ تصمیمات نادرست نجات دهد. جریان دانشجویی قادر به بسیج منابع برای تاثیرگذاری عمده در جامعه نیست بلکه در پیوند با سایر اقشار منبع کافی برات اثرگذاری است.

وی با اشاره به فعالیت های فرهنگی و علمی در دانشگاه گفت: انجمن های اسلامی در دانشگاه ابتدا نقشی غیرسیاسی و کاملا فرهنگی و مبتنی بر مسائل دینی بود اما به تدریج فضای بسته بیرون دانشگاه سبب شد، انجمن های اسلامی به احزاب کوچکی تبدیل شوند در حالی که اگر فضای سیاسی باز باشد نیازی به این تغییر هویت در انجمن های اسلامی نیست.

این پژوهشگر ادامه داد: متاسفانه ما دین را به سیاست تقلیل داده ایم و آن را به ایدئولوژی تبدیل کرده ایم، در حالی که دین بزرگتر از ایدئولوژی است و این که دین را به ایدئولوژی سیاسی تقلیل دهیم، ظرفیت ها و توانمندی های دین از کار افتاده است.

وی در پایان با بیان اینکه اگر جریان دانشجویی می‌خواهد نقش پایداری در جامعه داشته باید مشخص کند که ذیل کدام نهاد جامعه عمل می کند، گفت: دانشگاه حزب یا پادگان نیست. دانشگاه وظیفه اصلی اش تولید و توزیع علم مدرن است و هر کاری که این هدف را مخدوش کند خلاف قاعده عمل کرده است. البته باید مشخص کنیم چه فعالیتی قرار است انجام شود چرا که فعالیت صنفی، سیاسی و فرهنگی یا علمی هرکدام برنامه و قواعد خود را دارد.

د