مسعود رشید

مسعود رشید – برخورد جالب مردم ژاپن با کالاهای چینی

۶ فروردین ۱۳۹۷

به گزارش مسعود رشید، «حمایت از کالای ایرانی» موضوعی که از مدت‌ها پیش از آن‌که به‌عنوان شعار سال ۱۳۹۷ انتخاب شود، به‌عناوین مختلف و در دیدارهای مکرر مقام معظم رهبری از سوی ایشان مورد تأکید قرار می‌گرفت، همان‌جایی که بارها صحبت از «اقتصاد مقاومتی» می‌شد.

صحبت از اقتصاد مقاومتی بدون مصرف و حمایت از کالای ایرانی زنجیره‌ای باطل است. در این چند سال عده‌ای را می‌شناسم که زودتر از دیگران جوهر کلام ولایت را فهمیدند و از همان سالی که صحبت اقتصاد مقاومتی مطرح شد، به شعار «حمایت از کالای ایرانی» در عمل لبیک گفتند.

خودتان قضاوت کنید خرید کالا و مایحتاج ایرانی از لباس و پوشاک گرفته تا وسایل و تجهیزات خانه آن هم در شرایط کنونی کشور که بازارها و مغازه‌ها پر از اجناس چینی و یا خارجی است، حقیقتاً کار آسانی نیست!

اما مخاطب اصلی این یادداشت کسانی هستند که تا کنون به‌دلایل و بهانه‌های گوناگون از خرید جنس ایرانی طفره رفته‌اند، آیا وقت آن نرسیده است که برای پیشرفت و خودکفایی کشور عزیزمان کمی از شعار بگذریم و در عمل هم هزینه‌هایی بپردازیم.

به‌راستی چرخیدن چرخ کارخانه‌های داخلی و لبخند رضایت کارگر ایرانی را با چه‌چیزی می‌توان معاوضه کرد؟! در این میان مسلمانانی هستند که هرچند ایرانی نبوده‌اند اما گوی سبقت را در پیروی از سخنان رهبرمان از ما ربوده‌اند.

به‌عنوان مثال فاطمه اتسکوهوشینو شهروند ژاپنی است که بعد از تشرف به دین اسلام و ازدواج ۵ سال است در ایران ساکن شده است. وی علاوه بر وسایل خانگی ایرانی که دارد می‌گوید اهل تجمل و وسایل غیرضروری خریدن نیست و حتی حاضر شده تلفن همراه قدیمی‌ترش را که هنوز خوب کار می‌کرده با آخرین مدل تلفن همراه یک شرکت ایرانی جایگزین کند تا کمک بیشتری به تلفن‌های همراه ایرانی کرده باشد.

او می‌گوید مردم ژاپن مسلمان نیستند تا از دستورات ناب اسلامی و یا ولایت فقیه بهره ببرند اما به‌حکم یک وظیفه انسانی و منطقی به قضیه نگاه می‌کنند وقتی وضعیت اقتصادی آنجا خوب بود خیلی به این موضوع توجه نداشتند و رعایت نمی‌کردند اما در طول ۱۵تا۲۰ سال اخیر اقتصاد ژاپن هم دستخوش تحولات زیادی شده و خوب نیست به‌خصوص با ورود انبوه کالاهای چینی به اقتصاد آنجا هم ضربه وارد شده است ولی مردم همراهی می‌کنند تا اقتصاد کشور آسیب نبیند.

مثلاً ژاپنی‌ها کم‌کم متوجه شده‌اند که  تهیه کالاهای چینی به‌ضرر اقتصاد کشور است  و باید به صنعت داخلی خودمان کمک کنیم حتی اگر قیمت بالایی داشته باشد به‌خصوص بعد از سونامی و زلزله این تعصب نسبت به کالا و اجناس داخلی بیشتر شده است چون می‌دانند اگر کالای داخلی مصرف نکنند اقتصادشان از هم می‌پاشد و ضرر می‌کنند.

جالب اینجاست که وسایل زندگی این بانوی ژاپنی ساکن ایران، تماماً ایرانی است.

نمونه‌هایی از این دست نشان می‌دهند که عملی نمودن مطالبات رهبری از یک سو و نجات کشور عزیزمان از مشکلات اقتصادی راه پیچیده و طولانی‌ای نیست فقط یک چیز لازم دارد، آن هم اراده من و شما.