مسعود رشید

مسعود رشید – پرتاب ماهواره برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

۲۸ فروردین ۱۳۹۷

 

Share/Save/Bookmark

پرتاب ماهواره برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸

دانشمندان اروپایی همراه موشک فالکون ۹ یک ماهواره آزمایشی به مدار زمین فرستادند تا با تاکتیکهای مختلف زباله‌های فضایی را جمع‌آوری کنند.

پرتاب ماهواره برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

به گزارش مسعود رشید به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ دانشمندان اروپایی روش جدیدی برای پاکسازی زباله‌های فضایی ابداع کرده‌اند؛ در همین راستا همراه موشک فالکون ۹ که هفته قبل به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت یک دستگاه آزمایشی به نام RemoveDERBIS نیز ارسال شد.

RemoveDERBIS ماهواره‌ای آزمایشی است که می‌تواند زباله‌های شناور در فضا را با استفاده از تاکتیکهای مختلف مانند یک تور عظیم جمع‌آوری کند.

در RemoveDERBIS از چهار فناوری کلیدی استفاده می‌شود که عبارتند از یک تور عظیم، موشک هارپون (نوعی موشک ضدکشتی)، یک سیستم جهت‌یابی بصری و سیستمی که از سرعت حرکت زباله‌ها می‌کاهد تا از کنترل خارج نشوند.

این ماهواره در ارتفاع ۴۰۰ تا هزار مایلی زمین قرار می‌گیرد و با استفاده از دو کیوب ست فرآیند جمع‌آوری زباله‌ها را شبیه‌سازی می‌کند.

وزن این سیستم در کل کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم است و مأموریت RemoveDERBIS از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده و کنسرسیومی از ۱۰ شرکت از سراسر اروپا از جمله ایرباس و مرکز فضایی دانشگاه سوری در آن همکاری می‌کنند.

پایان پیام/

کد مطلب: ۳۹۲۵۹۳