مسعود رشید

مسعود رشید – برای نخستین بار: دست قطع شده کودک ۱۱ ساله با موفقیت در ساری پیوند زده شد

۳۰ فروردین ۱۳۹۷

به گزارش مسعود رشید#خبر بسیار دردناک است، پسر ۱۱ ساله مازندرانی که قرار بود ایام عید با همسن و سالان خویش بالا و پایین بپرد در حال حاضر در کنج بیمارستان منتظر پاسخ درمان پیوند هست.

 با پیگیری انجام شده دست و اقدامات درمانی در حال حاضر وضعیت درمان به خوبی پیش می‌رود و پزشکان نسبت به عمل انجام شده رضایت کامل دارند.

اما شرح ماجرا و اقدامات درمانی انجام شده در این گزارش:

عرفان پسر ۱۱ ساله خانواده حسامی در حین کمک به پدر بزرگ از ناحیه دست دچار سانحه می‌شود، به دلیل درگیری لباس با ادوات کشاورزی دست راست عرفان از ناحیه بازو قطع می‌شود.

حادثه بسیار تلخ است، دست چپ عرفان ۱۱ ساله که ورزشکار هم هست به دلیل درگیری لباس با ادوات تراکتور از بدنش جدا شد.

پس از حادثه عرفان به یکی از مراکز درمانی در شرق استان منتقل می‌شود، دو موضوع بسیار مهم پیش روی کادر درمانی قرار دارد، حفظ جان بیمار و پیوند عضو قطع شده!

در مرکز درمانی شرق استان این امکان وجود ندارد، با هماهنگی انجام شده بیمار به بیمارستان امام خمینی(ره) ساری منتقل می‌شود.

در بیمارستان امام خمینی(ره) تجربه انجام عمل جراحی پیوند دست از گذشته هم وجود داشت، حدود دو سال پیش بود که دست یک کشاورز مازندرانی در این مرکز پیوند داده شد ولی به دلیل عفونت بالا امکان حفظ قطع عضو شده وجود نداشت.

با وجود تجربه نیمه تمام در حفظ عضو بحث پیوند دست چپ عرفان هم در برنامه کاری قرار گرفته است،اینکه درمان پاسخ بدهد یا خیر هم مشکل پیش روی کادر درمانی قرار داشت،بیمار برای حضور در اتاق عمل آماده می‌شود.

در ارتباط با اقدامات انجام شده در این مرکز، میثاق شقیع زاد رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) ساری اظهار کرد: ریسک بسیار بالائی در این نوع عفونت وجود دارد، احتمال برگشت داده شدن عضو وجود داشت، از طرفی کودک ۱۱ ساله عروق بسیار ظریف و ریزی داشته و پیوند این عروق بسیار سخت و مشکل و اقدام کاملا میکرو سرجی محسوب می‌شود.

وی با اعلام اینکه اقدامات درمانی باید از ناحیه بازو انجام می‌شد، بسیار سخت بود، افزود: پیوند اندام فوقانی در ناحیه بازو  برای دومین بار در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری انجام می‌شد.

شفیع‌زاد خاطر نشان کرد: در عمل که حدود سه هفته انجام شده است، محل زخم تمیز بوده و همکاران بسیار مناسب نتیجه مناسبی برای این بیمار ایجاد کنند و برای نخستین بار عمل پیوند موفق اندام فوقانی در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری انجام شده است.

اقدامات درمانی 

حسین فرسویان فوق تخصص جراحی عروق در ارتباط با اقدامات انجام شده برای انجام عمل پیوند دست قطع شده اظهار کرد: در تاریخ ۲۶ اسفندماه سال ۹۶ خبر قطع عضو از بازو به ما اطلاع داده شد.

وی با اعلام اینکه اقدامات اولیه درمانی روی بیمار در مرکز شرق استان مازندران انجام شده بود، افزود: بیمار در مرکز درمانی امام خمینی(ره) ساری پذیرش شده، سن پایان بیمار ترمیم عروق را مشکل می‌کرد از بالا بودن بازو انجام عمل جراحی را سخت می‌کرد و ریسک و عوارض دیگر را به دنبال داشت.

فرسویان خاطر نشان کرد: به دلیل له شدگی اعضا عمل جراحی بسیار سخت بوده ولی با توجه به همه مخاطراتی که در این عمل وجود داشت، تصمیم بر این شد که پیوند انجام شود.

وی با اعلام اینکه در مرحله اول شریان اصلی و دو ورید اصلی بازو را انجام دادیم، گفت: همکاران ارتوپد اکستنا فیکساتور بر روی بازو قرار داده شد، زنده نگهداشتن عضو برای ما بسیار مهم بوده است.

این پزشک فوق تخصص خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بعد از عمل نبض برگشت و  دست گرم شد، رنگ عضلات تغییر کرده و در ما امید ایجاد شده است که عمل موفقیت آمیز است ولی چون به دلیل نوع ضایع مطئن نبودیم، اقدامات پیوند اصلی، عضله و عصب انجام نشده است، بیمار تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته است و پس از پاسخ به درمان بحث پیوند عروق اصلی در برنامه کاری قرار گرفته است.

اقدامات درمانی تکمیلی برای این بیمار توسط سید مهران رضوی پور جراح و متخصص پیوند دست در استان مازندران انجام شده است،وی در ارتباط با اقدامات انجام شده برای درمان بیان کرد: دست بیمار له شده بود و اطمنیان از میزان موفقیت عمل بسیار کم بوده است.

این پرشک فوق تخصص اضافه کرد: اقدامات پیوند ورید و شریان به صورت اورژانسی انجام شده در مراحل مختلف استخوان و عضلات ب بیمار ترمیم شده له شدگی اعصاب وسیع است و پیوند عصب از پا انجام می‌شود.

وی با اعلام اینکه سه هفته از عمل می‌گذرد،گفت: برنامه داریم تا یک سال بعد کارائی دست را در حد قابل انتظار بازگردانیم/ خبرگزاری علم و فناوری مازندران